Emine DİZDARLI

3 Şubat 2014 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanlığından Yüksek Mahkeme Yargıçlığına atanan Emine Dizdarlı, 25 Nisan 1959 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini İngiltere’de tamamladı. Londra Guildhall Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesinden 1982 yılında mezun oldu. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra 9 Temmuz 1987 tarihinde avukat kaydını yaptırdı ve 5 yıl mesleğini icra etti.

2 Kasım 1992 tarihinde Kaza Mahkemesi Yargıçlığına,4 Mart 2002 tarihinde Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıçlığına, 18 Ocak 2008 tarihinde ise Kaza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

Yargıçlığı süresince Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Kaza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemeleri ve Askeri Mahkemede Yargıç ve Mahkeme Başkanı olarak görev yaptı.

10 Mayıs 2014 tarihinden  itibaren Güvenlik Kuvvetleri Yargıtayında Yargıtay Askeri Yargıcı olarak görev yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı tarafından Ombudsman  olarak atanan Emine Dizdarlı Meclis’in onaylaması ile 26 Ekim 2015 tarihinde Ombudsman olarak göreve başladı.

Emine Dizdarlı evli ve bir çocuk annesidir.

Curriculum Vitae of Emine DİZDARLI

Emine Dizdarlı was born on 25 April 1959, in Nicosia. She completed her primary, secondary and high school education in England. She studied law and  graduated from London University on 1982. After compleding her pupilage she passed her bar exams and joined the Bar Association on 9 July 1987.Emine Dizdarlı practiced las as a lawyer for 5 years.

She was appointed as a District Court Judge on 2 November 1992, Senior District Court Judge on 4 March 2002 and President of District Court 18 January 2008. During this period, she sat as a member judge and also as the President of various Districts Courts including the Assize Court. On 3rd February 2014 she was appointed a Supreme Court Judge.

President Mustafa Akıncı appointed Emine Dizdarlı as Ombudsman and this appointment has been approved by  the TRNC Assembly on 26 October 2015.

Feridun ÖNSAV

27 Şubat 1947 yılında Baf’ın İstinco (Tabanlı) köyünde doğdu.  İlk, Orta ve Lise eğitimimi Lefkoşa’da yaptı.  Yüksek Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapan Önsav, Haziran 1975 tarihinde, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.  

Öğrencilik yıllarında Kıbrıs Türk Ulusal Öğrenci Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Kıbrıs’ta ise Kıbrıs Türk Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Kıbrıs’ta Avukatlık stajını tamamladıktan sonra 1985 yılına kadar icrai meslek yapıp, 1985 yılından 1990 yılına kadar Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili olarak görevini sürdürdü.  

1990 yılında seçimlere müdahale yapıldığı gerekçesiyle Demokratik Mücadele Partisi (DMP)’den  Milletvekili seçilmesine rağmen Partinin boykot kararı nedeniyle Meclis’e girmedi. 1993 yılında yapılan Milletvekilliği erken seçimlerinde yeniden CTP Milletvekili seçilerek, 1998 yılına kadar görev yaptı.  

Mart 2004 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile İskan Encümeni Başkanlığı’na atandı ve bu görevini KKTC Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) olarak atandığı 17 Kasım 2006 tarihine kadar sürdürdü.

1992 yılından beri Naci Talat Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.  

Feridun Önsav evli ve iki çocuk babasıdır.

Curriculum Vitae of Feridun ÖNSAV

Feridun Önsav was born in İstinco (Tabanlı) village of Paphos on February 27th, 1947.  Studied law at İstanbul University, he graduated in June 1975 from the Law Faculty.  

While studying in İstanbul, he was a member of the Board of Directors of Cyprus Turkish National Students Federation and later in Cyprus, he was a member of the Board of Directors of Cyprus Turkish Jurists Association.

Having completed his internship in Cyprus, he continued his proffession as an advocate until 1985 when he was elected as a Member of Parliament from the Republican Turkish Party for five years.

Despite his election as Member of Parliament in 1990 from Democratic Struggle Party ( A coalition of three parties including Republican Turkish Party), in accordance with the decision of his Party to boycott,  he refused  to enter into the Parliament.  In the early general elections of 1993, he was again elected as a Member of Parliament from Republican Turkish Party for five years.  

In March 2004 he was appointed by the Council of Ministers as Chairman of the Council of Housing and he performed his duty till he was appointed as the TRNC Ombudsman on November 17th, 2006.

Since 1992, he is the Chairman of the Board of Directors and Board of Trustees of the Naci Talat Foundation.

Feridun Önsav is married and has two daughters.

Nail ATALAY

7 Nisan 1937 tarihinde Lârnaka’nın Tatlısu köyünde doğan ve 16 Ocak 1997 tarihinde fiilen Yüksek Yönetim Denetçisi (OMBUDSMAN) görevine  başlayan Sayıştay eski Başkanı Nail Atalay, 30 Nisan 2002 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.

Nail Atalay 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını müteakip, 1974 Eylül’ünde Kıbrıs Türk Toplumu’nun Birleşmiş Milletler ve ABD nezdinde Temsilciliğini kurmakla görevli olarak,  Daimi Temsilci sıfatıyla, New York’a atanmıştır.

On sene altı ay müddetle New York’ta bu görevde bulunan Atalay, liseden sonraki öğrenimini Kıbrıs Türk Öğretmen Kolejinde, üniversite tahsilini de Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Siyasi İlimler (Kamu Yönetimi) dalında yapmıştır.

Mezuniyetini takiben, Lefkoşa’da Muhasebe ve Ticaret Hukuku Öğretmeni olarak lise öğretmenliğine başlamıştır. Aralık 1963’de Rumların Kıbrıs Türk Toplumu’na saldırması sonucu aralıksız dört yıl mücahitlik yapmıştır.


1969’da kazandığı Fulbright bursu ile Amerika’da Kamu Yönetimi İhtisası (Master in Public Administration) yapan Nail Atalay, Temmuz 1971’den New York’taki Daimi Temsilcilik görevine atanıncaya kadar da, Kıbrıs Türk Yönetimi Yürütme Kurulu ve Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi Başkanı Sayın Rauf R. Denktaş’ın  Siyaset ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü olarak vazife görmüştür.

Nail Atalay 12 Ağustos 2011 tarihinde vefat etti.

Curriculum Vitae of Nail ATALAY

Mr. Nail Atalay, the former Auditor-General for 12 years, resumed his duties as the OMBUDSMAN of the Turkish Republic of Northern Cyprus on 16 January 1997 and retired on 30 April 2002.

Mr. Atalay received his Master’s degree in Public Administration from Wayne State University, Michigan, USA. He has had a distinguished career in civil service, serving as Director of Political Affairs in the Office of the Vice-President of the Republic of Cyprus; Administrative Secretary for the Ministry of Education; Associate Director of the Food Supplies and Distribution Department of the Turkish Communal Chamber of Nicosia and as a teacher at the elementary, high school and college level.

While attending Wayne State University (1969-1971), Mr. Atalay served as a teaching assistant in the Political Science Department and as Assistant to the Director of Mid-Career Education and Executive Development Programmes for the State of Michigan at Wayne State University.

While carrying out his executive responsibilities, Mr. Atalay has also served on the Central Tender Board  (Turkish) in Nicosia and has been a part-time instructor in accounting and commercial law at the Haydarpasha Commercial Lycee. He is a founding member of the International Society of Political Psychology, has served as Chairman of the Middle East Technical University Graduates Association and been the Chairman of the Board of Auditors of the Middle East Technical University, Ankara, Turkey.

Mr. Atalay was the representative of his country at the United Nations and represented the Turkish Cypriot side at various international conferences from 1974 to 1985.

Mr. Atalay was died on Agust 12, 2011.