Yayınlanma tarihi: Nis 22, 2021

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı Sayın Toykan Özdamar'ın raporunu yayınladı.

 

Sayın Toykan Özdamar Dairemize başvuruda bulunarak, Ekim 2019 yılında Birleşik Krallık’tan 2016 Model Honda HRV Marka bir araç ithal ettiğini, bahse konu aracın 6 Kasım 2019 tarihinde KKTC Araç Muayene Dairesinde muayenesinin yapıldığını, mezkûr araç polis nezaretinde tartıldığını, söz konusu aracın orijinal ithal belgelerinde 1320 kg. ağırlığında olduğu belirtilmiş olmasına rağmen 1300 kg. ağırlığında olduğunun tespit edildiğini, ithal ettiği aracın seyrüsefer ödemesinin 2020 yılı için belirlenen Motorlu Araçlar Kayıt ve Ruhsat Harçları ağırlık kategorisinde 1271kg-1524kg. arası olan ve 1,68 Türk Lirası Vergi Dilimine denk gelen 3’üncü kategoriden fiyatlandırıldığını, Honda Marka araçları ithal eden firma olan Levent Motor Ltd. araçların ağırlığının ülkemize taşındığı esnada 1322kg. olarak tespit edilip gemiye yüklendiğini ancak seyrüsefer harcı hesaplanırken aynı araçlar için 1245kg. ağırlık baz alınarak 2’nci kategoriden Vergi Dilimine tabi tutulduğunu, bunun nedeninin de Certificate of Conformity (COC Belgesi) içerisinde üretici tarafından aracın yürüyen ağırlığının belirtildiğini, COC belgesinde yer alan bir dipnotta aracın ağırlığı için 75kg olan şoför ağırlığının düşülmesi gerektiğinin kaydedildiği, böylelikle iç piyasadan yeni araç alanların 2’nci kategoriden ödeme yaparak 0,68 Türk Lirası Vergi Dilimine tabi tutulduğunu, diğer marka araçlarda bu şekilde şoför ağırlığının düşmediğini, Devletin bu yolla zarara uğratıldığını ve KKTC Anayasasının eşitlik ilkesine aykırı davranıldığını iddia ederek Dairemizden soruşturma talep etmiştir.

Yapılan başvuru neticesinde konu 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve mezkûr rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Nis 13, 2021

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı Sayın Bülent Yılmaz'ın raporunu yayınladı.

Dairemize başvuruda bulunan Sayın Bülent Yılmaz, 30 Aralık 1991 tarihinden itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çalıştığını, farklı tarihlerde Türkiye Cumhuriyeti’ne kesin dönüş yaptığını ancak orada kalamayıp geri döndüğünü, 5 yaşındaki otizmli çocuğundan dolayı eşinin çalışamadığını, hayatını daha iyi şartlarda idame ettirebilmesi için yurttaş olması gerektiğini, yurttaş olamadığından ötürü mağduriyet yaşadığını belirterek konunun soruşturulması talebinde bulunmuştur.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Nis 7, 2021

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı Sayın Dt Ahmet Özant'ın raporunu yayınladı.

 

Sayın Dt. Ahmet Özant, ilgili dönemin Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı sıfatıyla, Yasalara aykırı biçimde çalışan iki diş kliniği hakkında KKTC Sağlık Bakanlığı yetkililerini yazılı ve sözlü olarak bilgilendirdiğini ancak bir netice elde edemediğini iddia ederek Dairemizden yardım talebinde bulunmuştur.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor hazırlanmıştır.

Sayın Ahmet Özant’ın başvurusuna konu iki diş kliniğinden biri Girne’de faaliyet göstermektedir. Soruşturmamız sürerken Girne’de faaliyet gösteren diş kliniğinde çalışan Diş Hekimi aleyhine şikâyete konu durumla ilgili dosya tanzim edilerek ileri işleme gidilmek üzere Hukuk Dairesi’ne (Başsavcılık) gönderilmiştir. Bu gelişme nedeniyle, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası’nın 15’inci maddesi gereğince raporumuzda bu konuya yer verilmemiştir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Kas 30, 2020

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı Sayın Çağan Baysan'ın raporunu yayınladı.

 

Sayın Çağan Baysan, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda Rehber Öğretmen olarak görev yaptığını, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı Sayın Çağan Baysan aleyhine ikame ettiği 27 adet dava neticesinde 23 Mart 2015 tarihinde okunan kararda 18 davadan suçlu bulunarak disiplin cezalarına çarptırıldığını, almış olduğu disiplin cezasının üzerinden dört yıl geçmesine rağmen KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının Sayın Baysan’ın disiplin cezalarının silinmesi ile ilgili bir değerlendirme yapmadığını ve/veya Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’na yazı yazmadığını, bu durumun kendisini mağdur ettiğini, disiplin cezalarının sicilinden silinmesine ilişkin KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına 17 Temmuz 2020 tarihinde yapmış olduğu dilekçesine cevap alamadığını iddia ederek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Kas 24, 2020

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı Sayın Bilkay Egemensoy'un raporunu yayınladı.

Sayın Bilkay Egemensoy, Dikmen Belediyesi sınırları içerisinde Nurettin Ersin Paşa Mahallesi No:43, Boğazköy - Girne adresinde ikamet etmektedir. Mezkur evin hemen yanında veya Sayın Egemensoy’un evine hem hudut olan yerde Sayın Nurten Peker ve Sayın Orhan Peker ikamet etmektedirler. Sayın Bilkay Egemensoy başvurusunda söz konusu kişilerin evlerinin bahçesinde kümes içerisinde tavuk beslediklerini, mezkur kümesten  yayılan kokudan ve bahçe içerisine takılan projektör lambaların gece saatlerinde yanan ışığından rahatsız olduğunu, kümesten yayılan koku ve lambaların oluşturduğu rahatsızlık nedeniyle ikametgahındaki yaşam kalitesinin kötüye gittiğini ve bunun sonucunda mağdur olduğunu iddia ederek Dairemizden yardım talebinde bulunmuştur.

Yapılan başvuru üzerine konu , 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor tanzim edilmiştir.

Devamını oku
First567810121314Last

«Mart 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272812345
678910
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Derya Atamer'in  Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Derya Atamer'in Raporunu yayınladı.

           

 

          Sayın Derya Atamer 21 Mart 2022 tarihinde Dairemize yaptığı başvuruda Alsancak Belediyesi Başkanlığına ikametgahı olan Şehit Türker Sokak Reyna Plaza Apartmanında yaşanan rahatsızlıklarının giderilmesi konulu 9 Aralık 2021 ve 17 Şubat 2022 tarihinde yapılmış olan dilekçelerine bir cevap almadığını iddia ederek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir.  

            Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

            Sayın Derya Atamer 21 Mart 2022 tarihinde Dairemize yaptığı başvuruda Şehit Türker Sokak Reyna Plaza Aparmanı numara 5 Alsancak Girne adresinde ikamet ettiğini, Alsancak Belediye Başkanlığına Reyna Plaza Apartmanında yaşamış olduğu rahatsızlıkları konu ettiği  9 Aralık 2021 ve 17 Şubat 2022 tarihli dilekçelerine bir cevap alamadığı iddiasının soruşturulması maksadıyla Alsancak Belediyesi Başkanlığından konuyla ilgili gerekli bilgiler talep edilmiştir.

Devamını oku
1112
131415
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Serbay Erdemirci'nin Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Serbay Erdemirci'nin Raporunu yayınladı.

 

            Dairemize başvuruda bulunan Sayın Serbay Erdemirci  Güzelyurt Akçay Köyünde tarımsal amaçlı kullanmak için kendisine kiralanan arazinin başka bir kişiye kiralandığını iddia ederek bu kiralamanın hangi gerekçeyle yapıldığı hususunda KKTC İçişleri Bakanlığı İskan ve Rehabilitasyon Dairesi Müdürlüğünden şikayetçi olduğunu belirterek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir       

            Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 Sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor hazırlanmıştır.  

Devamını oku
16171819
20212223242526
272829303112
3456789