Yayınlanma tarihi: Oca 27, 2017

Ombudsman Emine Dizdarlı Sayın Kemal Tek'in raporunu yayınladı.

 

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Dairesi’ne 6 Nisan 2016 tarihinde başvuruda bulunan Sayın Kemal Tek, kendisine herhangi bir bildirim yapılmadan, arazisi üzerinden, güney ve batı yönlerinde kamu yolu bulunmasına rağmen komşusu lehine geçit verildiğini, söz konusu geçidin bilahare kamu yoluna dönüştürüldüğünü, bunun için kendisine herhangi bir tazminat ödenmediğini, Girne Kaza Tapu Amirliği’ne başvurduğunu ancak açıklayıcı bir bilgi elde edemediğini iddia ederek Girne Kaza Tapu Amirliği’nden şikâyetçi olduğunu belirtmiş ve bu konudaki mağduriyetinin giderilmesini talep etmiştir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Oca 26, 2017

Ombudsman Emine Dizdarlı Sayın Özen Topçu ve Sayın Mehmet Oytam'ın raporlarını yayınladı.

27 Eylül 2016 tarihine kadar Lefkoşa Vakıf Anaokulu’nda kadrolu öğretmen olarak görev yapan Sayın Özen Topçu ve yine aynı okulda öğrenci velisi olan Sayın Mehmet Oytam Dairemize başvuruda bulunarak, Lefkoşa Vakıf Anaokulu Okul Aile Birliği ile okul idaresi tarafından öğrencilerden gayri yasal bir şekilde ücret talep edildiğini, 3 yaş öğrencilerin okula kabul edildiğini, okulun keyfi idare edildiğini, yasal olmayan istihdamlar yapıldığını ve/veya Milli Eğitim Yasası’na ve bu Yasaya bağlı ilgili Yasa ve Okul Aile Birlikleri ve Federasyonları Tüzüğü’ne uyulmadığını iddia etmişlerdir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Oca 16, 2017

Ombudsman Emine Dizdarlı Sayın Erkut Özgöray'ın raporunu yayınladı.

 

Lefkoşa Türk Belediyesinde III. Derece Çarşı ve Mezbaha İşleri Sorumlusu olarak çalışan Sayın Erkut Özgöray Dairemize yapmış olduğu başvuruda, hizmet şemasında tanımlanan yasal görevlerinin kendisine verilmediğini ve/veya hizmet şemasında  tanımlanan görevlerin eğitimi uygun olmayan başka kişilere verildiğini, söz konusu görevlerin kendisine verilmesini yazılı olarak talep etmesine rağmen sonuç alamadığını belirterek Dairemizden yardım talebinde bulunmuştur.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Oca 9, 2017

Ombudsman Emine Dizdarlı Sayın Salih Öztürk'ün raporunu yayınladı.

 

Sayın Salih Öztürk, 30 Mart 2016 tarihinde Dairemize yapmış olduğu başvuruda, Araç Kayıt Dairesi’nde çalışan Sayın Aliye Toksoy’un mesai saatlerine uymadığını, çocuğunu okuldan arayıp eve götürme gerekçesiyle saat 12:30’da işyerinden ayrıldığını ve saat 13:30-14:00 sularında geri geldiğini, ayrıca Lefkoşa Kaymakamlığı’nda çalışan  Sayın Mustafa Bayur’un, ikinci bir işte çalıştığını, Lefkoşa Belediyesi’ne yer işgal harcı ödeyerek yetiştirdiği sebzeleri Belediye Pazarı’nda sattığını iddia ederek, her iki konunun Dairemizce araştırılması talebinde bulunmuştur.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Ara 19, 2016

Ombudsman Emine Dizdarlı Sayın  Yalçın Cemal'ın raporunu yayınladı.

           

Dairemize başvuruda bulunan Sayın Yalçın Cemal, Güzelyurt Dumlupınar Sokak’ta bulunan ikametgâhının yakınında bulunan seraları ısıtmak için kullanılan sobadan ve/veya mekanizmadan çıkan dumanların ciddi miktarda hava kirliliği yaratması neticesinde ikametgâhında nefes almakta zorlandığını, bu olumsuz etkiden kurtulmak için maske takmak zorunda kaldığını, konu ile ilgili olarak 20 Aralık 2015 tarihinde, Çevre Koruma Dairesi Güzelyurt Bölge Amirliği’ne giderek sözlü şikâyette bulunduğunu, buna rağmen hava kirliliğinin ve/veya söz konusu eylemlerin devam ettiğini,15 Şubat 2016 tarihinde şikâyetini yazılı olarak yenilediğini ve Çevre Koruma Dairesi’nin bu konuya hiçbir çözüm getirmediğini iddia etmiştir.

Devamını oku
First4344454647495152

«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Bohur Özoğlu'nun  raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Bohur Özoğlu'nun raporunu yayınladı.

 

Sayın Bohur Özoğlu, Dairemize başvuruda bulunarak, Boğaztepe’de ikamet etmediği halde, Sayın Zeynep Açıkada’ya KKTC İçişleri Bakanlığı tarafından sulu tarım maksatlı Boğaztepe’de kain P/H XV/28 pafta 272/4 numaralı hali arazi verildiğini, bahse konu arazinin sulu tarıma uygun olmadığını, Sayın Açıkada’ya verilen arazinin 2017 yılında komisyon ve bakanlık tarafından uygun görülmeyerek onaylanmamasına rağmen,31 Ekim 2019 yılında kaymakamlığın tekrardan hatırlatması sonucunda 9 Ocak 2020 tarihinde Dönemin İçişleri Bakanının onayı ile arazinin Sayın Zeynep Açıkada’ya haksız yere verildiğini iddia ederek soruşturma başlatılmasını talep etmiştir.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
29
Türkiye ve Azerbaycan Ombudsmanları, İlkan Varol'u ziyaret etti.

Türkiye ve Azerbaycan Ombudsmanları, İlkan Varol'u ziyaret etti.

 

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol, KKTC’de bulunan Türkiye Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ile Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri (Ombudsman) Sabina Aliyeva ile makamında görüştü. 

Devamını oku
30
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Konce Kortay'ın raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Konce Kortay'ın raporunu yayınladı.

         

   Sayın Konce Kortay n/d Konce Ali, Girne kazası Esentepe köyünde bulunan taşınmaz malının 2006 yılında belirlenen sınırlarının sonradan değiştirildiğini, bunun hangi gerekçeye dayanarak yapıldığını öğrenmek için 25 Ekim 2021 tarihinde İskan Komitesi Başkanlığına ve Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürlüğüne birer dilekçe ile başvurduğunu ancak herhangi bir cevap alamadığını iddia ederek konunun soruşturulması için Dairemize başvuruda bulunmuştur.

          Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor tanzim edilmiştir.

Devamını oku
3112
3456789
10111213
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Taner Derviş'in  raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Taner Derviş'in raporunu yayınladı.

 

Sayın Taner Derviş, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sıfatı ile Girne Karaoğlanoğlu bölgesi kıyı şeridindeki bazı uygulamalarla ilgili olarak Dairemize başvuruda bulunmuştur.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
141516
17181920
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Kubilay Kızılcık ile ilgili raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Kubilay Kızılcık ile ilgili raporunu yayınladı.

 

Sayın Kubilay Kızılcık, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından annesi adına gönderilen sağlık ve hizmet vergisi faturası ile ilgili Belediyeye yapmış olduğu dilekçesine yanıt alamadığını iddia ederek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
212223
24252627282930
1234567

Arşiv