Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol Sayın Derviş Ulus Sönmezler'in raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol Sayın Derviş Ulus Sönmezler'in raporunu yayınladı.

 

 

Dairemize başvuruda bulunan Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in Şht. Fevait Ali Sokak No:2 Sönmezler Apartmanı Göçmenköy Lefkoşa adresinde ikamet etmekte olup Raif Rauf Denktaş Caddesi ile   Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanına gelen araçların ses gürültü gibi çevre kirliliği yarattıklarını bunun sonucunda mağduriyet yaşadıklarını ayrıca bahse konu hırdavat dükkanının inşa ettiği ahşap görünümlü ek yapının izinsiz yapıldığını iddia ederek Dairemizden yardım talebinde bulunmuştur. 

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor tanzim edilmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin Dairemize gönderdiği yazısında Göçmenköy Bölgesi Şht. Fevait Ali Sokak ile Raif Rauf Denktaş Caddesi kesişiğinde faaliyet gösteren Hırdavat Dükkanının ahşap görünümlü ek yapısının söz konusu hırdavat işyerine ait iki adet dükkanı tadilat yapmak suretiyle bir dükkana dönüştürüldüğünü ve güney cephesine 10’00” mesafeleri işgal edecek şekilde ahşap görünümlü aluminyum ve cam malzemeden ilave yapılarak dükkana dahil edildiğini Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından tespit edildiğini ve 24 Haziran 2013 tarihli yazı ile söz konusu izinsiz ve imar kurallarına aykırı olan yapıyı eski haline getirmesi konusunda ihbar verildiği beyan edilmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yazısının devamında Göçmenköy Bölgesi Şht. Fevait Ali Sokak ile Raif Rauf Denktaş Caddesi kesişiğinde faaliyet gösteren Hırdavat Dükkanının Şht. Fevait Ali Sokak tarafından söz konusu işyerine gelen araçların düzensiz park ettiği ayrıca ses ve çevre kirliliğinde bulundukları 26 Aralık 2019 tarihli 4657 sayılı şikayet dilekçesi ile bilgilerine getirildiğini, Trafik Birimi yetkililerince yerinde yapılan inceleme neticesine göre Yol ve Trafik Komisyonu tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde alınan Y.T.K.K. No:08/2021 sayılı karara göre Ekte haritada görülmekte olan Rauf Raif Denktaş Caddesi’ne batı istikametinden bağlanan Şht. İlmiye Şakir Sokak’tan Ovacık Sokak’a kadar olan bölümünün batı yönünde tek yol olarak düzenlenmesine ve Raif Rauf Denktaş Caddesi’nden, Şht. İlmiye Şakir Sokak’a giriş yapılmamasına, Şht İlmiye Şakir Sokak’ın güney paralelindeki Şht. Fevait Ali Sokak ve devamında olan Şht. Mustafa Öcal Sokak’a, Raif Rauf Denktaş Caddesi’nden giriş yapılmasına, Şht Mehmet Oğuz Sokak kavşağı bağlantısından sonra  Şht. Mustafa Öcal Sokak ve devamında Şht. Fevait Ali Sokak’a giriş yapılmamasına, yolun bu bölümünün Batı yönünden Doğu yönüne tek yol (yön) olarak düzenlenmesine ve her iki yolun uygun olan yerlerinde yola paralel otopark ceplerinin yaratılıp sağlandığını, Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri tarafından yerinde yapılan uygulamaya göre şikayetin giderilmiş olduğunu ve gerekli düzenin sağlandığını tespit ettiklerini beyan etmişlerdir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yazısının sonunda Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in 26 Aralık 2019 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi’ne sunduğu dilekçesine istinaden Trafik Birim Sorumlusu ile istişaresi sağlandığını Sayın Sönmezler’in şikayetleri dikkate alınarak gerekli kararları ürettiklerini ve yerinde yapılan uygulama ve/veya alınan tedbirler hakkında sözlü olarak bilgilendirildiği beyan edilmiştir.

Yaptığımız soruşturmalar ve incelemelere istinaden Raif Rauf Denktaş Caddesi ile Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanının güney cephesine bakan kamusal alanın belli bir bölümünü  işgal edecek şekilde inşa edilen ahşap görünümlü yapınını izinsiz olduğu ve söz konusu yürülükteki yasal mevzuatlara aykırı yapının Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri tarafından tespit edildiği ve  söz konusu hırdavat dükkanı işletmecisine gerekli ihbarın yazılı olarak yapıldığı tespit edilmiştir.

Şikayetin ana konusu olan Raif Rauf Denktaş Caddesi ile  Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanına gelen araçların ses gürültü gibi çevre kirliliği konusunda ise Yol ve Trafik Komisyonu tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde alınan  Y.T.K.K. No:08/2021 sayılı karar sonucuna göre bahse konu yerde yol trafik akışında yerinde yapılan incelemeler neticesinde sistem değişikliğine gidilerek söz konusu bölgede oluşturulan trafik akış sistem değişikliği ve yaratılan otopark cepleri sayesinde düzenin sağlandığını, Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in 26 Aralık 2019 tarihli 4657 sayılı şikayet dilekçesine  Lefkoşa Türk Belediyesi’nin  konuya duyarsız kalmadığı gerekli olan incelemeler ve istişareler sonucunda bahse konu bölgede ihtiyaç olduğu saptanan trafik akışındaki düzenlemeler fiilen hayata geçirildiği tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında İdarenin hatalı bir tasarrufu olmadığı ve Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in şikayet konusunun ortadan kaldırıldığı belirlenmiştir.        

             

 

 

                                İlkan VAROL

                       Yüksek Yönetim Denetçisi

                                 (Ombudsman)

 

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Ara 16, 2022,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Eylül 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2829
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Tuygun Töre'ye ait  Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Tuygun Töre'ye ait Raporunu yayınladı.

 

Dairemize başvuruda bulunan Sayın Tuygun Töre, Kalkınma Bankası Genel Kurulunun 2019 yılının Aralık ayından başvuruyu yapmış olduğu 12 Ağustos 2021 tarihine kadar toplanmadığını bu durumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası Yasasına aykırı olduğunu iddia ederek konunun soruşturulmasını talep etmiştir.

Devamını oku
3031123
45
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Veli Gürpınar ile ilgili raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Veli Gürpınar ile ilgili raporunu yayınladı.

               

 

38/1996 sayılı Ombudsman Yasasının 9. maddesi Ombudsmanın görev ve yetkilerini düzenlemektedir. Yasanın 9. maddesinin (1). fıkrası “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yürütsel ve yönetsel yetkisi olan organ, makam, teşkilat, kamu kurum ve kuruluşlarının veya kişinin Anayasa'da ve bu Yasada belirtilen istisnalar dışındaki ifa etmiş oldukları  hizmetlerin yürürlükteki mevzuata ve  mahkeme  kararlarına uygunluklarını ve yerindeliklerini  denetlemek, soruşturmak ve rapor sunmak” şeklindedir.

 

Yine 38/1996 sayılı Ombudsman Yasasının 15. maddesi Yüksek Yönetim Denetçisi Ombudsmanın harekete geçmesine ilişkin kuralları düzenlemektedir. Konu maddenin 1. fıkrası uyarınca “Yüksek Yönetim Denetçisi bir konuda haksızlığa uğradığını iddia eden herhangi bir kişinin dairece öngörülecek formu doldurmak ve imzalamak suretiyle şahsen yapacağı müracaat üzerine harekete geçebileceği gibi basında çıkan haberler, elde ettiği duyumlar, yaptığı gözlemler sonucu resen de harekete geçebilir.” şeklinde düzenlenmiş olup, kişilerin müracaatını matbu müracaat formunu doldurmak ve imzalamak suretiyle şahsen yapacağı müracaat şekil şartına bağlanmaktadır.

 

Devamını oku
678910
11121314151617
1819
Ombudsman Varol, İtalya'da Uluslararası Ombudsman Konferansı’na katılacak.

Ombudsman Varol, İtalya'da Uluslararası Ombudsman Konferansı’na katılacak.

 

Ombudsman İlkan Varol, İtalya’da düzenlenecek Uluslararası Ombudsman Konferansı’na katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere yarın adadan ayrılıyor.

İtalya Ombudsmanı Mario Fardelli’nin daveti üzerine 21-22 Eylül tarihlerinde Roma’da düzenlenecek Uluslararası Ombudsman Konferansı’na katılacak olan Ombudsman İlkan Varol, “Küresel Krizlerde İnsan Hakları” temalı panelde konuşma yapacak.

Devamını oku
2021
Ombudsman İlkan Varol, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Gücük’ün verdiği resepsiyona katıldı

Ombudsman İlkan Varol, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Gücük’ün verdiği resepsiyona katıldı

 

Ombudsman İlkan Varol,  Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Gücük’ün verdiği resepsiyona katıldı.

Uluslararası Ombudsman Konferansı’na katılmak ve resmî temaslarda bulunmak üzere Roma’ya giden Varol, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Ömer Gücük’ün verdiği resepsiyonda Roma’da bulunan Türk misafirlerle bir araya geldi.

Devamını oku
22
Ombudsman Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi

Ombudsman Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi

 

 Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşması engellendi.

Roma’da düzenlen Uluslararası Ombudsman Konferansı’nda “Küresel Krizlerde İnsan Hakları’ temalı panelde konuşma yapmak üzere yazılı davet alan Ombudsman İlkan Varol’un bugün yapacağı “İnsan Hakları İhlallerine”ilişkin konuşması son anda engellendi.

Devamını oku
23
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol: İtalya’da temsilciliğimizin olması memnuniyet verici

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol: İtalya’da temsilciliğimizin olması memnuniyet verici

 

Yüksek Yönetim Denetçisi İlkan Varol, KKTC Roma temsilciliğini ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşma yapan Varol, İtalya gibi önemli bir AB ülkesinde temsilciliğin olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol, KKTC Roma temsilciliğine ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını oku
24
2526272829301
2345678