Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol Sayın Derviş Ulus Sönmezler'in raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol Sayın Derviş Ulus Sönmezler'in raporunu yayınladı.

 

 

Dairemize başvuruda bulunan Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in Şht. Fevait Ali Sokak No:2 Sönmezler Apartmanı Göçmenköy Lefkoşa adresinde ikamet etmekte olup Raif Rauf Denktaş Caddesi ile   Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanına gelen araçların ses gürültü gibi çevre kirliliği yarattıklarını bunun sonucunda mağduriyet yaşadıklarını ayrıca bahse konu hırdavat dükkanının inşa ettiği ahşap görünümlü ek yapının izinsiz yapıldığını iddia ederek Dairemizden yardım talebinde bulunmuştur. 

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor tanzim edilmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin Dairemize gönderdiği yazısında Göçmenköy Bölgesi Şht. Fevait Ali Sokak ile Raif Rauf Denktaş Caddesi kesişiğinde faaliyet gösteren Hırdavat Dükkanının ahşap görünümlü ek yapısının söz konusu hırdavat işyerine ait iki adet dükkanı tadilat yapmak suretiyle bir dükkana dönüştürüldüğünü ve güney cephesine 10’00” mesafeleri işgal edecek şekilde ahşap görünümlü aluminyum ve cam malzemeden ilave yapılarak dükkana dahil edildiğini Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından tespit edildiğini ve 24 Haziran 2013 tarihli yazı ile söz konusu izinsiz ve imar kurallarına aykırı olan yapıyı eski haline getirmesi konusunda ihbar verildiği beyan edilmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yazısının devamında Göçmenköy Bölgesi Şht. Fevait Ali Sokak ile Raif Rauf Denktaş Caddesi kesişiğinde faaliyet gösteren Hırdavat Dükkanının Şht. Fevait Ali Sokak tarafından söz konusu işyerine gelen araçların düzensiz park ettiği ayrıca ses ve çevre kirliliğinde bulundukları 26 Aralık 2019 tarihli 4657 sayılı şikayet dilekçesi ile bilgilerine getirildiğini, Trafik Birimi yetkililerince yerinde yapılan inceleme neticesine göre Yol ve Trafik Komisyonu tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde alınan Y.T.K.K. No:08/2021 sayılı karara göre Ekte haritada görülmekte olan Rauf Raif Denktaş Caddesi’ne batı istikametinden bağlanan Şht. İlmiye Şakir Sokak’tan Ovacık Sokak’a kadar olan bölümünün batı yönünde tek yol olarak düzenlenmesine ve Raif Rauf Denktaş Caddesi’nden, Şht. İlmiye Şakir Sokak’a giriş yapılmamasına, Şht İlmiye Şakir Sokak’ın güney paralelindeki Şht. Fevait Ali Sokak ve devamında olan Şht. Mustafa Öcal Sokak’a, Raif Rauf Denktaş Caddesi’nden giriş yapılmasına, Şht Mehmet Oğuz Sokak kavşağı bağlantısından sonra  Şht. Mustafa Öcal Sokak ve devamında Şht. Fevait Ali Sokak’a giriş yapılmamasına, yolun bu bölümünün Batı yönünden Doğu yönüne tek yol (yön) olarak düzenlenmesine ve her iki yolun uygun olan yerlerinde yola paralel otopark ceplerinin yaratılıp sağlandığını, Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri tarafından yerinde yapılan uygulamaya göre şikayetin giderilmiş olduğunu ve gerekli düzenin sağlandığını tespit ettiklerini beyan etmişlerdir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yazısının sonunda Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in 26 Aralık 2019 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi’ne sunduğu dilekçesine istinaden Trafik Birim Sorumlusu ile istişaresi sağlandığını Sayın Sönmezler’in şikayetleri dikkate alınarak gerekli kararları ürettiklerini ve yerinde yapılan uygulama ve/veya alınan tedbirler hakkında sözlü olarak bilgilendirildiği beyan edilmiştir.

Yaptığımız soruşturmalar ve incelemelere istinaden Raif Rauf Denktaş Caddesi ile Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanının güney cephesine bakan kamusal alanın belli bir bölümünü  işgal edecek şekilde inşa edilen ahşap görünümlü yapınını izinsiz olduğu ve söz konusu yürülükteki yasal mevzuatlara aykırı yapının Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri tarafından tespit edildiği ve  söz konusu hırdavat dükkanı işletmecisine gerekli ihbarın yazılı olarak yapıldığı tespit edilmiştir.

Şikayetin ana konusu olan Raif Rauf Denktaş Caddesi ile  Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanına gelen araçların ses gürültü gibi çevre kirliliği konusunda ise Yol ve Trafik Komisyonu tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde alınan  Y.T.K.K. No:08/2021 sayılı karar sonucuna göre bahse konu yerde yol trafik akışında yerinde yapılan incelemeler neticesinde sistem değişikliğine gidilerek söz konusu bölgede oluşturulan trafik akış sistem değişikliği ve yaratılan otopark cepleri sayesinde düzenin sağlandığını, Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in 26 Aralık 2019 tarihli 4657 sayılı şikayet dilekçesine  Lefkoşa Türk Belediyesi’nin  konuya duyarsız kalmadığı gerekli olan incelemeler ve istişareler sonucunda bahse konu bölgede ihtiyaç olduğu saptanan trafik akışındaki düzenlemeler fiilen hayata geçirildiği tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında İdarenin hatalı bir tasarrufu olmadığı ve Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in şikayet konusunun ortadan kaldırıldığı belirlenmiştir.        

             

 

 

                                İlkan VAROL

                       Yüksek Yönetim Denetçisi

                                 (Ombudsman)

 

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Ara 16, 2022,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Bohur Özoğlu'nun  raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Bohur Özoğlu'nun raporunu yayınladı.

 

Sayın Bohur Özoğlu, Dairemize başvuruda bulunarak, Boğaztepe’de ikamet etmediği halde, Sayın Zeynep Açıkada’ya KKTC İçişleri Bakanlığı tarafından sulu tarım maksatlı Boğaztepe’de kain P/H XV/28 pafta 272/4 numaralı hali arazi verildiğini, bahse konu arazinin sulu tarıma uygun olmadığını, Sayın Açıkada’ya verilen arazinin 2017 yılında komisyon ve bakanlık tarafından uygun görülmeyerek onaylanmamasına rağmen,31 Ekim 2019 yılında kaymakamlığın tekrardan hatırlatması sonucunda 9 Ocak 2020 tarihinde Dönemin İçişleri Bakanının onayı ile arazinin Sayın Zeynep Açıkada’ya haksız yere verildiğini iddia ederek soruşturma başlatılmasını talep etmiştir.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
29
Türkiye ve Azerbaycan Ombudsmanları, İlkan Varol'u ziyaret etti.

Türkiye ve Azerbaycan Ombudsmanları, İlkan Varol'u ziyaret etti.

 

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol, KKTC’de bulunan Türkiye Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ile Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri (Ombudsman) Sabina Aliyeva ile makamında görüştü. 

Devamını oku
30
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Konce Kortay'ın raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Konce Kortay'ın raporunu yayınladı.

         

   Sayın Konce Kortay n/d Konce Ali, Girne kazası Esentepe köyünde bulunan taşınmaz malının 2006 yılında belirlenen sınırlarının sonradan değiştirildiğini, bunun hangi gerekçeye dayanarak yapıldığını öğrenmek için 25 Ekim 2021 tarihinde İskan Komitesi Başkanlığına ve Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürlüğüne birer dilekçe ile başvurduğunu ancak herhangi bir cevap alamadığını iddia ederek konunun soruşturulması için Dairemize başvuruda bulunmuştur.

          Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor tanzim edilmiştir.

Devamını oku
3112
3456789
10111213
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Taner Derviş'in  raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Taner Derviş'in raporunu yayınladı.

 

Sayın Taner Derviş, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sıfatı ile Girne Karaoğlanoğlu bölgesi kıyı şeridindeki bazı uygulamalarla ilgili olarak Dairemize başvuruda bulunmuştur.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
141516
17181920
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Kubilay Kızılcık ile ilgili raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Kubilay Kızılcık ile ilgili raporunu yayınladı.

 

Sayın Kubilay Kızılcık, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından annesi adına gönderilen sağlık ve hizmet vergisi faturası ile ilgili Belediyeye yapmış olduğu dilekçesine yanıt alamadığını iddia ederek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir.

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

Devamını oku
212223
24252627282930
1234567

Arşiv