Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol Sayın Derviş Ulus Sönmezler'in raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol Sayın Derviş Ulus Sönmezler'in raporunu yayınladı.

 

 

Dairemize başvuruda bulunan Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in Şht. Fevait Ali Sokak No:2 Sönmezler Apartmanı Göçmenköy Lefkoşa adresinde ikamet etmekte olup Raif Rauf Denktaş Caddesi ile   Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanına gelen araçların ses gürültü gibi çevre kirliliği yarattıklarını bunun sonucunda mağduriyet yaşadıklarını ayrıca bahse konu hırdavat dükkanının inşa ettiği ahşap görünümlü ek yapının izinsiz yapıldığını iddia ederek Dairemizden yardım talebinde bulunmuştur. 

Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor tanzim edilmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin Dairemize gönderdiği yazısında Göçmenköy Bölgesi Şht. Fevait Ali Sokak ile Raif Rauf Denktaş Caddesi kesişiğinde faaliyet gösteren Hırdavat Dükkanının ahşap görünümlü ek yapısının söz konusu hırdavat işyerine ait iki adet dükkanı tadilat yapmak suretiyle bir dükkana dönüştürüldüğünü ve güney cephesine 10’00” mesafeleri işgal edecek şekilde ahşap görünümlü aluminyum ve cam malzemeden ilave yapılarak dükkana dahil edildiğini Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından tespit edildiğini ve 24 Haziran 2013 tarihli yazı ile söz konusu izinsiz ve imar kurallarına aykırı olan yapıyı eski haline getirmesi konusunda ihbar verildiği beyan edilmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yazısının devamında Göçmenköy Bölgesi Şht. Fevait Ali Sokak ile Raif Rauf Denktaş Caddesi kesişiğinde faaliyet gösteren Hırdavat Dükkanının Şht. Fevait Ali Sokak tarafından söz konusu işyerine gelen araçların düzensiz park ettiği ayrıca ses ve çevre kirliliğinde bulundukları 26 Aralık 2019 tarihli 4657 sayılı şikayet dilekçesi ile bilgilerine getirildiğini, Trafik Birimi yetkililerince yerinde yapılan inceleme neticesine göre Yol ve Trafik Komisyonu tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde alınan Y.T.K.K. No:08/2021 sayılı karara göre Ekte haritada görülmekte olan Rauf Raif Denktaş Caddesi’ne batı istikametinden bağlanan Şht. İlmiye Şakir Sokak’tan Ovacık Sokak’a kadar olan bölümünün batı yönünde tek yol olarak düzenlenmesine ve Raif Rauf Denktaş Caddesi’nden, Şht. İlmiye Şakir Sokak’a giriş yapılmamasına, Şht İlmiye Şakir Sokak’ın güney paralelindeki Şht. Fevait Ali Sokak ve devamında olan Şht. Mustafa Öcal Sokak’a, Raif Rauf Denktaş Caddesi’nden giriş yapılmasına, Şht Mehmet Oğuz Sokak kavşağı bağlantısından sonra  Şht. Mustafa Öcal Sokak ve devamında Şht. Fevait Ali Sokak’a giriş yapılmamasına, yolun bu bölümünün Batı yönünden Doğu yönüne tek yol (yön) olarak düzenlenmesine ve her iki yolun uygun olan yerlerinde yola paralel otopark ceplerinin yaratılıp sağlandığını, Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri tarafından yerinde yapılan uygulamaya göre şikayetin giderilmiş olduğunu ve gerekli düzenin sağlandığını tespit ettiklerini beyan etmişlerdir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yazısının sonunda Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in 26 Aralık 2019 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi’ne sunduğu dilekçesine istinaden Trafik Birim Sorumlusu ile istişaresi sağlandığını Sayın Sönmezler’in şikayetleri dikkate alınarak gerekli kararları ürettiklerini ve yerinde yapılan uygulama ve/veya alınan tedbirler hakkında sözlü olarak bilgilendirildiği beyan edilmiştir.

Yaptığımız soruşturmalar ve incelemelere istinaden Raif Rauf Denktaş Caddesi ile Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanının güney cephesine bakan kamusal alanın belli bir bölümünü  işgal edecek şekilde inşa edilen ahşap görünümlü yapınını izinsiz olduğu ve söz konusu yürülükteki yasal mevzuatlara aykırı yapının Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri tarafından tespit edildiği ve  söz konusu hırdavat dükkanı işletmecisine gerekli ihbarın yazılı olarak yapıldığı tespit edilmiştir.

Şikayetin ana konusu olan Raif Rauf Denktaş Caddesi ile  Şht. Fevait Ali Sokak kesişiğinde faaliyet gösteren hırdavat dükkanına gelen araçların ses gürültü gibi çevre kirliliği konusunda ise Yol ve Trafik Komisyonu tarafından 29 Eylül 2021 tarihinde alınan  Y.T.K.K. No:08/2021 sayılı karar sonucuna göre bahse konu yerde yol trafik akışında yerinde yapılan incelemeler neticesinde sistem değişikliğine gidilerek söz konusu bölgede oluşturulan trafik akış sistem değişikliği ve yaratılan otopark cepleri sayesinde düzenin sağlandığını, Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in 26 Aralık 2019 tarihli 4657 sayılı şikayet dilekçesine  Lefkoşa Türk Belediyesi’nin  konuya duyarsız kalmadığı gerekli olan incelemeler ve istişareler sonucunda bahse konu bölgede ihtiyaç olduğu saptanan trafik akışındaki düzenlemeler fiilen hayata geçirildiği tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında İdarenin hatalı bir tasarrufu olmadığı ve Sayın Derviş Ulus Sönmezler’in şikayet konusunun ortadan kaldırıldığı belirlenmiştir.        

             

 

 

                                İlkan VAROL

                       Yüksek Yönetim Denetçisi

                                 (Ombudsman)

 

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Ara 16, 2022,
Haber Kategorisi: Haberler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mart 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272812345
678910
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Derya Atamer'in  Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Derya Atamer'in Raporunu yayınladı.

           

 

          Sayın Derya Atamer 21 Mart 2022 tarihinde Dairemize yaptığı başvuruda Alsancak Belediyesi Başkanlığına ikametgahı olan Şehit Türker Sokak Reyna Plaza Apartmanında yaşanan rahatsızlıklarının giderilmesi konulu 9 Aralık 2021 ve 17 Şubat 2022 tarihinde yapılmış olan dilekçelerine bir cevap almadığını iddia ederek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir.  

            Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

            Sayın Derya Atamer 21 Mart 2022 tarihinde Dairemize yaptığı başvuruda Şehit Türker Sokak Reyna Plaza Aparmanı numara 5 Alsancak Girne adresinde ikamet ettiğini, Alsancak Belediye Başkanlığına Reyna Plaza Apartmanında yaşamış olduğu rahatsızlıkları konu ettiği  9 Aralık 2021 ve 17 Şubat 2022 tarihli dilekçelerine bir cevap alamadığı iddiasının soruşturulması maksadıyla Alsancak Belediyesi Başkanlığından konuyla ilgili gerekli bilgiler talep edilmiştir.

Devamını oku
1112
131415
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Serbay Erdemirci'nin Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Serbay Erdemirci'nin Raporunu yayınladı.

 

            Dairemize başvuruda bulunan Sayın Serbay Erdemirci  Güzelyurt Akçay Köyünde tarımsal amaçlı kullanmak için kendisine kiralanan arazinin başka bir kişiye kiralandığını iddia ederek bu kiralamanın hangi gerekçeyle yapıldığı hususunda KKTC İçişleri Bakanlığı İskan ve Rehabilitasyon Dairesi Müdürlüğünden şikayetçi olduğunu belirterek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir       

            Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 Sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor hazırlanmıştır.  

Devamını oku
16171819
20212223242526
272829303112
3456789