Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol, 18-21 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkent Bakü'de resmi temaslarda bulundu.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol, 18-21 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkent Bakü'de  resmi temaslarda bulundu.

 

 

İlkan Varol, temasları çerçevesinde 18 Ekim’de gerçekleşen ve KKTC’nin de üyesi olduğu “İslam İşbirliği Teşkilatları Ombudsmanlar Birliği’nin” Genel Kurul Toplantısına katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada farklı ülkelerde faaliyet gösteren ombudsmanların deneyimlerini paylaşmalarının ve bilgi alışverişi yapmak adına eğitim programları düzenlemelerinin önemli olduğunu ifade eden İlkan Varol, özellikle idare hukuku alanında eğitim ve faaliyetlerde bulunulmasının idarenin daha etkin bir şekilde denetlenmesinin önünü açacağının altını çizdi.

İlkan Varol toplantıda ayrıca, diğer üye ülkelerin ombudsmanları ve ulusal insan hakları kurum başkanları ile istişare etme fırsatı buldu.

-İlkan Varol, Uluslararası konferansa katıldı

İlkan Varol, 19 Ekim’de Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri (Ombudsman) Sabina Aliyeva’nın davetlisi olarak Azerbaycan İnsan Hakları Komiserliği Ofisinin 20. Kuruluş Yılı etkinliği çerçevesinde gerçekleşen “Ombudsman ve Ulusal İnsan Hakları Kuruluşlarının İş ve İnsan Hakları üzerindeki Rolü” temalı uluslararası konferansa da katıldı.

Beş oturumda gerçekleşen konferansta birçok ülkeden İnsan Hakları Kurumu başkanları, ombudsman, akademisyen ve hukukçular tarafından iş dünyası ve insan hakları bağlamında Ombudsmanlar ve ulusal insan hakları kurumlarının rolü tartışıldı ve insan hakları ihlallerine uluslararası düzeyde tepki gösterilmesinin önemi vurgulandı.

Konferansın sonunda, Bakü Uluslararası Konferansı Ortak Deklarasyonu okundu. İnsan Hakları Komiserliği Ofisinin 20. Kuruluş Yılı anısına hazırlanan posta pulu sergilenerek bir örneği katılımcılara hediye edildi.

-İlkan Varol, “Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği” toplantısına katıldı

İlkan Varol, temasları çerçevesinde 20 Ekim tarihinde ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu üyesi olduğu “Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği” toplantısına katıldı.

Toplantıda birliğin çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu ve birliğin gelecekteki faaliyetleri üzerine tartışıldı. Toplantıda konuşan İlkan Varol, Birliğin 2023 Yılı Eylem Planına ilişkin görüş ve önerilerini dile getirerek, periyodik konferans ve toplantıların düzenlenmesinin uluslararası kurum ve kuruluşlarla etkileşime geçilmesinde önemli rol oynayacağının altını çizdi.  

-Agdam şehrine ziyaret gerçekleşti

21 Ekim tarihinde ise Konferansa katılan heyetlerle birlikte kurtarılmış Agdam şehrine bir ziyaret gerçekleştiren İlkan Varol, burada ulusal bir kanala verdiği röportajda, Azerbaycanlı kardeşlerimizin mücadelesini selamladığını, benzer acılardan geçen Kıbrıs Türk Halkının Azerbaycanlı kardeşleri ile gönül birliği içerisinde olduklarını söyledi.

Temaslarını tamamlayan İlkan Varol, 22 Ekim’de Ada’ya döndü.

 

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 27, 2022,
Haber Kategorisi: Duyurular,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mart 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272812345
678910
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Derya Atamer'in  Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Derya Atamer'in Raporunu yayınladı.

           

 

          Sayın Derya Atamer 21 Mart 2022 tarihinde Dairemize yaptığı başvuruda Alsancak Belediyesi Başkanlığına ikametgahı olan Şehit Türker Sokak Reyna Plaza Apartmanında yaşanan rahatsızlıklarının giderilmesi konulu 9 Aralık 2021 ve 17 Şubat 2022 tarihinde yapılmış olan dilekçelerine bir cevap almadığını iddia ederek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir.  

            Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve rapor hazırlanmıştır.

            Sayın Derya Atamer 21 Mart 2022 tarihinde Dairemize yaptığı başvuruda Şehit Türker Sokak Reyna Plaza Aparmanı numara 5 Alsancak Girne adresinde ikamet ettiğini, Alsancak Belediye Başkanlığına Reyna Plaza Apartmanında yaşamış olduğu rahatsızlıkları konu ettiği  9 Aralık 2021 ve 17 Şubat 2022 tarihli dilekçelerine bir cevap alamadığı iddiasının soruşturulması maksadıyla Alsancak Belediyesi Başkanlığından konuyla ilgili gerekli bilgiler talep edilmiştir.

Devamını oku
1112
131415
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Serbay Erdemirci'nin Raporunu yayınladı.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol  Sayın Serbay Erdemirci'nin Raporunu yayınladı.

 

            Dairemize başvuruda bulunan Sayın Serbay Erdemirci  Güzelyurt Akçay Köyünde tarımsal amaçlı kullanmak için kendisine kiralanan arazinin başka bir kişiye kiralandığını iddia ederek bu kiralamanın hangi gerekçeyle yapıldığı hususunda KKTC İçişleri Bakanlığı İskan ve Rehabilitasyon Dairesi Müdürlüğünden şikayetçi olduğunu belirterek konunun Dairemiz tarafından soruşturulmasını talep etmiştir       

            Yapılan başvuru üzerine konu, 38/1996 Sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Yasası kuralları çerçevesinde incelenmiş ve ekte sunulan rapor hazırlanmıştır.  

Devamını oku
16171819
20212223242526
272829303112
3456789